Sveča pod kozolcem
Uvod Teorija Predstavitev Rezultati Zaključek

 

Kmalu smo lahko ovrgli 2. hipotezo, saj je iz kemijskih enačb za gorenje parafina razvidno, da je končnih produktov v plinasti obliki celo več kot je reaktantov v plinasti obliki. Najbolj zanimivo opažanje je bilo, da se je gladina začela dvigati še preden je sveča dokončno ugasnila. To se ni ujemalo z našo 1. hipotezo. Eksotermna reakcija je še vedno potekala, tlak pa je že padal. Da bi ovrgli prvo hipotezo, smo istočasno morali meriti temperaturo in tlak v posodi.  

graf1

Izračuni.

Iz grafa je razvidno, da pride do hitrega padca tlaka, kmalu za tem, ko pokrijemo svečo s posodo. Temperatura zraka v posodi pa ostaja ta čas skoraj nespremenjena.  <= naša genialna pogruntavščina
Ta očitna nekorelacija med spremembo temperature in padcem tlaka v prvih sekundah nam ovrže prvo hipotezo. Dvig vode zaradi padca temperature je sicer opazen, vendar samo, če vodo opazujem dlje časa, še nekaj minut po začetnem hitrem dvigu vodne gladine. Kot je razvidno z grafa, je tlak še naprej padal, vendar sedaj v očitni korelaciji s temperaturo. Ta padec tlaka je bil precej počasnejši kot tisti v prvih sekundah, ko smo posodo poveznili čez svečo.

Sklep je torej, da začetni dvig vodne gladine še zdaleč ni posledica padca temperature zraka. Ugotovili smo, da zaradi eksotermne reakcije temperatura zraka, ko smo pokrili svečo, nekaj časa še raste. Vodna gladina pa se istočasno viša. To je celo v nasprotju z našo prvo hipotezo.

V prvem primeru je bil padec zračnega tlaka nekoliko ublažen, zaradi dviga vodne gladine. Po splošni plinski enačbi je očitno, da se tlak plina poveča, če mu zmanjšamo volumen. Poskus smo ponovili še z zatesnjeno posodo, brez vode, pri stalnem volumnu.

Posoda brez vode:
Razlika v tlakih je bila pri posodi brez vode veliko večja. Prav tako lahko po prvotnem hitrem padcu tlaka opazimo vpliv ohlajanja zraka na tlak v zatesnjeni posodi.

graf2

Izračuni.

 

Ugotovitev:

Prvo in drugo hipotezo smo ovrgli. Preostala nam je še tretja, ki dobro pojasni opazovani pojav. Na sliki se lepo vidi vodo, ki se je kondenzirala na stenah posode.

Zarošen kozarec

Ugotovivši pravi vzrok dviga vodne gladine, smo se lotili eksperimentiranja z različnimi gorivi in določanja pomena drugih dejavnikov, ki vplivajo na višino dviga.

V eksperimentu smo spreminjali naslednje parametre:

 

Nazaj na vrh.